sss (1) (1).png

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ultraviyole dalga boyu nedir?


Ultraviyole veya ultraviyole (kısaca UV) radyasyon, dalga boyu 100 ile 400 nm arasında
ışımaya denir.
Gözlerimiz 400 ve 700 nm arasındaki dalga boylarına duyarlıdır ve
dışarıdaki radyasyonu tespit edemez. Görebildiğimiz en küçük dalga boyuna sahip renk
mordur, bundan daha küçük dalga boyuna sahip ışınları göremediğimiz için
radyasyonunu algılayamayız. Buna "ultraviyole radyasyon" denir.
UV çeşitleri nelerdir?


Üç çeşit UV vardır : UV-A, UV-B ve UV-C
UV-A: En yaygın ışınlardır, UV ışınlarının% 95'inde en yaygın olanıdır. Ozon tabakası bu ışınların geçmesine izin verir. Büneşin renk soldurma, bronzlaşma ve yaşlanma etkilerini taşırlar. UV-B: Oldukça tehlikelidir. Bu ışınların çoğu ozon tabakası tarafından bloke edilir. UV ışınlarının% 5'ini oluşturur. Vücud tarafından emilerek D vitamini üretilmesini sağlarlar. UV-C: Sağlık için en tehlikeli ışınlardır. Ozon tabakası bu ışınların bize ulaşmasını önler. Hücre çekirdeğine ulaşarak DNA/RNA yapısını bozarlar
UVC dalge boyunun çalıştığı bir ortamda insan bulunabilir mi?


UVC tüm canlılar ve cansız mikroorganizmalar için çok tehlikelidir. Mühendislik ve bilimsel metodolojilerle tasarlanan ürünler ve sistemler ile UVC radyasyonu, insan sağlığına tehdit oluşturma potansiyeline sahip tüm mikroorganizmaları (virüs, bakteri, myte, mantarlar, vb.) bertaraf eder. İyi bir mühendislik ürünü olmayan UVC ürünleri, insan sağlığı üzerinde geri dönülemez etkiler yaratabilir. Bu nedenle, UVC ürünleri doğru mühendislik tasarıma sahip ürünler, en üst seviyede güvenlik önlemleri alınarak tasarlanmalıdır.
Sterilizasyon ve dezenfeksiyon arasındaki fark nedir?


Sterilizasyon tüm mikrobiyal yaşam formlarını tamamen yok ederken, dezenfeksiyon bazı
mikrobiyal yaşam formlarını etkisiz hale getirir. Dezenfeksiyonda kimyasal ve fiziksel yöntemler kullanılabilmekle birlikte, sterilizasyon UVC teknolojisi ile çok etkilidir.
rebeLION UVC sterilizasyon cihazları insan olmayan bir ortamda çalışırken, bir kişi çevreye girerse, cihaz çalışmaya devam eder mi?


Termal, kızılötesi ve ultrasonik sensörler rebeLION UVC Sterilizasyon cihazlarına uyarlanabilir. Böylece, UVC sterilizasyon cihazları, cihazın çalışma alanındaki bir canlı sensör tarafından tespit edilirse, UVC sterilizasyon cihazı otomatik olarak durdurulur. İhtiyaçlarınıza özel mühendislik çözümleri ile sağlığınız riske atılmaz.
rebeLION UVC sterilizasyon cihazları sensörler ile güvenilir hale getirilse bile, sensör bozulursa cihaz çalışmaya devam eder mi?


rebeLION sterilizasyon cihazlarındaki sensörlerin arızalanması ihtimaline karşın bir önlemler tasarlanmıştır. Sensörlerin arızalı /başarısız / hata moduna geçtiğini ve UVC sterilizatörünü otomatik olarak durdurduğunu tespit edecek sistem sayesinde ikincil elektronik sigortalar etkinleştirilir ve sistemin kapatıldığından emin olunur
UVC sterilizasyon cihazı kaç metrekare sterilize ediyor?


rebeLION sterilizasyon cihazları, ihtiyaçlarınız doğrultusunda farklı radyasyon gücü ve etki zamanına göre farklı alanlara özel tasarlanmıştır. En etkili tasarım için, UVC sterilizasyon cihazlarımızın “UVC Radyasyon Etkisi / Zaman Grafiğine” bakarak bütçenize uygun rebeLION sterilizasyon cihazını seçebilirsiniz.
UVC dalga boyu canlılar için tehlikeli ise neden UVC yerine UVA sterilizasyon cihazlarını kullanmıyorsunuz?


UVC sterilizasyon cihazlarımızın UV radyasyon gücü, UVA sterilizasyon cihazlarımızın UV radyasyon gücünden üstündür. Bu nedenle UVC cihazlarımızı kısa sürede etki istenen yerlerde kullanmak uygundur. UVA sterilizasyon cihazlarımızın, yaşam alanının karantinaya alınamadığı çalışma saatlerinde havaalanı, otobüs terminali, otobüs / metro / metrobüs gibi yerlerde kullanılması önerilir. Örneğin, rebeLION Smart Legend UVC sterilizasyon cihazımızla, 1-30m3 hacimli bir alan 5 dakikada % 99.99 sterilize edilebilirken, eşdeğer UVA radyasyon gücü 6-8 saat arasında% 99.99 sterilizasyon sağlayabilir.
Ultraviyole dalga boyları renkler üzerinde negatif etkilere sahip midir?


100-280 nm aralığındaki UVC dalga boyu ışınlar renklerin üzerinde olumsuz etkiler yaratmamakta hatta kumaş üretim sürecinde boyama esnasında kullanılmaktadır.
Bununla birlikte, 315-400 nm aralğındaki UVA ışınları güneşin renk soldurucu etkilerini içeriğinde bulundurmaktadır. Bu nedenle tekstil ürünlerinin bulunduğu mekanlarda UVA veya
UVA + UVC ışımalarından ziyade yalnızca UVC dalga boyuna sahip ledler ile tasarlanmış ürünler tercih edilmelidir. UVC LED ürünleri sadece belirlenmiş dalga boylarında ışıma yaparken, gaz deşerjlı ultraviyole ışıma kaynakları ( civa buharlı, ozon, vb) UVC ışınları ile sterilizasyon yapabilmek için 180-420 nm arasında ışıma yapmaktadır. Bu nedenle sterilizasyon esnasında tekstil ürünlerine zarar verme ihtimali bulunmaktadır.

HAKKIMIZDA

rebeLION, "özü korumak" sloganıyla yola çıkan insanların hayatlarına dokunarak sevdiklerinizi korumayı hedefleyen bir teknoloji ve mühendislik şirketidir. Farklı endüstri alanlarındaki deneyimlerini birleştiren multidisipliner bir bakış açısıyla mühendislerimiz sizi ve sevdiklerinizi korumak için çalışıyor

  • Facebook Sosyal Simge
  • Instagram
  • LinkedIn Sosyal Simge
  • YouTube